Tóthné Unghy Ilona: A simontornyai katolikus elemi népiskola története
1996-ban, az 1000 éves magyar iskola évfordulójára egy helyi iskolatörténeti kiállítás elkészítésére kaptam megbízást. A májusi megnyitóra rendkívül sok anyag gyűlt össze az utóbbi 50 évről, s innentől kezdve egyre jobban érdekelt a város oktatástörténete.
Kezdetben mindent szerettem volna feldolgozni, később (az anyag sokasodásával) egyre szűkült ez a terület. Beláttam, hogy ennyiféle iskola története (katolikus, református, evangélikus, zsidó, állami, magán, ismétlő majd gazdasági ismétlő, tanonc, általános, ipari szakmunkásképző, gimnázium majd levelező gimnázium) nem fér bele egy dolgozatba, így maradt a legnépesebb, a katolikus elemi népiskola története a kezdetektől az államosításig. Kutatás közben rengeteg adatot gyűjtöttem a többiről is, de azt egy másik munka keretében kell feldolgoznom. Oly sok és értékes dokumentumra akadtam, hogy fénymásolt példányukból összeállt egy öt kötetes gyűjtemény az iskolatörténeti kiállítás számára.
A forrásoknál mindig ragaszkodtam az eredeti helyesíráshoz, még akkor is, ha a helyesírási hiba nagyon durva volt. Mellékletként olyan forrásokat, összegyűjtött adatokat adok közre, amelyek hozzájárulnak a római katolikus elemi népiskola történetének mind teljesebb megismeréséhez.
Az 1998-ban megjelent könyv az alábbi témákkal foglalkozik levéltári kutatások, korabeli sajtótermékek, fényképek és visszaemlékezések alapján:
- Az oktatás kezdetei, az első ismert simontornyai ludimagister
- A nagy tanügyi szabályzatok kora és hatása a simontornyai oktatásra
- Végre egy igazi oskolaház Simontornyán
- A tanítói jövedelmek alakulása
- Az első iskolaállamosítás Simontornyán 1919-ben
- Az igazgató tanító id. Takács Ferenc, majd fia, ifj. Takáts Ferenc Dániel
- Nyolcosztályos általános iskola
- „Új” iskolaépület a Beszédes utcai Styrum nagyházban
- A második iskolaállamosítás 1948-ban
- A felekezeti tanítókat átvette az állami általános iskola
A könyv Mayer Mihály pécsi püspök ajánlásával jelent meg, s a Tolna megyei honismereti pályázaton 2. helyezést ért el.
Az A/5 nagyságú 207 oldalas 43 képet tartalmazó kiadvány 1000 Ft-ért megvásárolható a Helytörténet Házában.